Ekonomi

İş görüşmelerinde WhatsApp kullanan bankalara 549 milyon dolar ceza

İki ABD düzenleyicisi, işle ilgili konuşmalar için WhatsApp ve diğer mesajlaşma uygulamalarını kullanan bankalara toplam 549 milyon dolar para cezası verdi.

Business Insider’ın haberine göre 8 Ağustos Salı günü açıklama yapan Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC), WhatsApp ve diğer mesajlaşma uygulamalarını iş amaçlı kullanan dokuz şirkete toplam 289 milyon dolar para cezası verdiğini duyurdu. . Aynı gün benzer bir açıklama yapan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Kurulu (CFTC), aynı nedenle toplam 260 milyon dolar ceza kestiğini açıkladı.

‘ÇALIŞAN İŞLE İLGİLİ SÖYLEŞMELERİ ETKİN BİR ŞEKİLDE TAKİP EDEMİYOR’

ABD’deki düzenleyiciler, bankaların WhatsApp ve kişisel e-posta adresleri gibi özel mesajlaşma platformlarını, işverenlerin etkili bir şekilde izleyemediği iş görüşmeleri ve konuşmalar için kullanmasını inceledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan SEC İcra Dairesi Direktörü Gurbir S. Grewal, ABD’de federal menkul kıymetlerin getirdiği yükümlülüklere işaret ederek, bunların yatırımcının korunması ve piyasaların düzgün işlemesi için elzem olduğunu belirtti. Bazı kurumların bu uyarıyı dikkate aldığını belirten Grewal, bankalara verilen son cezaların bazı kurumların bu yönde hala bir adım atmadığını gösterdiğini belirtti.

Son ceza kararları ile SEC şimdiye kadar ilgili nedenle toplam 1,5 milyar dolar ve CFTC 1 milyar doların üzerinde para cezası verdi. Hem CFTC’nin hem de SEC’in dünkü kararla cezalandırdığı bankaların ortasında Wells Fargo ve BNP Paribas gibi bankalar var. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu